Навіщо потрібна промивка систем опалення.

Такий або схожий компресор ви напевно бачили біля свого під’їзду в міжопалювальний сезон. Він використовується для промивки та проведення гідровипробувань внутрішньобудинкової системи опалення.

Звідки беруться відкладення в системі? Вода, яку отримує ТЕЦ від водоканалу для підтримки працездатності системи опалення, проходить кілька рівнів очистки в цеху хімводоочистки ТЕЦ і надходить в котельне відділення, маючи високі якісні параметри, які в цілодобовому режимі контролюються хімлабораторією підприємства за параметрами жорсткості та вмісту кисню. Дана вода практично безпечна для котельного обладнання ТЕЦ і має параметри по солям жорсткості в межах 0.25-0.5мг*екв./дм3 при вхідних параметрах в межах 8-12мг*екв./дм3. Ще одним бар’єром для очищення мережевої води є фільтруючі системи ТЕЦ, в яких використовується фільтруюча сітка тканого плетіння з клітинками 20 мкм, але вони затримують тільки відносно великі частки сміття пропускаючи через себе розчинені у воді солі.

З огляду на значні обсяги підживлювальної води та багаторічну експлуатацію системи опалення, в ній відбувається поступове накопичення мінеральних солей та оксидів заліза. Ще одним фактором, що впливає на стан мереж, є накопичення продуктів життєдіяльності бактерій, що розвиваються у внутрішньобудинкових системах і створюють істотний вплив на їх стан. Основна частина цих відкладень вимивається з системи централізованого опалення під час щорічних промивок магістральних і розподільних мереж, які проводить підприємство перед початком опалювального сезону, але при цьому значна частина відкладень залишається у внутрішньобудинкових системах опалення і повинна бути вилучена з них при проведенні щорічних промивок. Особливо важливо проведення даних промивок з урахуванням того, що в міській системі опалення практично 100% труб – сталеві, без захисного покриття, з терміном експлуатації 30-40 і більше років (при нормативному терміні експлуатації таких трубопроводів – 18 років).

Проблема сталевих труб без антикорозійного покриття – мінеральні відкладення, які випадають у вигляді твердого осаду на внутрішніх стінках, поступово знижуючи просвіт. Підкреслюємо, це проблема виключно сталевих труб. Оцинковані труби та всі труби з полімерним покриттям усередині від твердих відкладень не страждають.

Найбільш проблемними ділянками у внутрішньобудинковій системі є радіатори опалення і горизонтальні ділянки труб, які з часом замулюються. Зверніть увагу: найбільшою мірою замулюються чавунні радіатори з їх великим внутрішнім об’ємом секцій. Чим більше обсяг при фіксованому діаметрі стояків і підводок, тим повільніше рухається в ньому вода і тим більше осаду випадає в цьому обсязі. Крім того, саме чавунні батареї за своєю формою найбільш “придатні” для розвитку мікроорганізмів.

Мінеральні та органічні відкладення уповільнюють циркуляцію води в опалювальному приладі, що призводить до зменшення тепловіддачі радіаторів. Відкладення можуть привести до повної непрацездатності приладу опалення і контуру системи опалення. Промивка системи опалення покликана відновити ефективність роботи системи опалення будівлі і запобігти виносу відкладень в міську систему централізованого теплопостачання з початком чергового опалювального сезону. Серйозно забруднені радіатори необхідно промивати окремо від внутрішньобудинкової системи опалення.

З досвіду початку опалювальних сезонів хімлабораторія ТЕЦ щорічно фіксує значне погіршення якості мережної води саме з моменту початку підключення житлового фонду міста до системи опалення. При цьому параметри прозорості теплоносія падають до 160мм при нормі 300 мм. Саме в цей час відбувається утворення значної частини відкладень на конвективної частини котлоагрегатів підприємства, що веде до погіршення теплопередачі, зниження ККД обладнання та виходу з ладу трубної частини котла, вартістю близько 5 млн. грн.

Даний процес під час опалювального сезону можна компенсувати тільки одним способом – збільшенням обсягів споживання природного газу, що призводить до суттєвих фінансових втрат. Після закінчення опалювального сезону підприємство щорічно проводить хімічну промивку котлоагрегатів із застосуванням сульфамінової кислоти. Нижче розміщені знімки стану труб конвективного частини котла після закінчення опалювального сезону і після проведення хімпромивка.

Висновки:

  1. Для забезпечення якісної підготовки до опалювального сезону абонентам системи центрального опалення необхідно забезпечити якісну щорічну промивка внутрішньобудинкових систем опалення в прямому і реверсному режимах. Досвід проходження опалювального сезону 2016-2017гг. показав, що в результаті виконання вимог нашого підприємства з проведення промивок систем опалення в прямому і реверсному режимах кількість скарг на незадовільну якість опалення за рік скоротилося більш ніж в 2 рази.
  2. При виборі матеріалу для проведення ремонтів системи опалення свій вибір краще зупинити на оцинкованих трубах, або на полімерних трубах будь-якого типу.
  3. При виборі радіатора необхідно враховувати, що біметалічні радіатори мають високі параметри тепловіддачі, невеликий внутрішній обсяг і вагу. Як наслідок – теплоносій всередині радіатора циркулює швидко і не дає випасти осадку, а сам радіатор легко демонтувати і промити в міру необхідності. Одночасно звертаємо увагу на те, що повністю алюмінієві радіатори не рекомендується встановлювати на системах централізованого теплопостачання в зв’язку з їх низькою механічною міцністю.

Залишити відповідь